FESTIVALIST FILMID AJAKAVA PÖFF TEATAB PILETIINFO OMA KAVA KONTAKT
PÖFF 2002 / Pöff teatab / Filmisoovitused

Tshehhi folkmuusikute tõus rahvuskangelasteks
02. detsember 2002

“Kuradi aasta” on film, mis tõusis tänavu Tšehhis üle 100 000 vaatajaga kiiresti aasta vaadatuimaks kodumaiseks mängufilmiks. Saksa rezissööri Petr Zelenka film jutustab lugu Tšehhi folkmuusikutest, keda kujutatakse kui rahvuskangelasi ja kes seda peale filmi nähtavasti ka on.

“Kuradi aasta” üks peategelastest on Tšehhi laulja Nohavica. Omamata ühtegi pop-staarile iseloomulikku tunnusjoont (ta on paksuke, kannab ansamblitele Paradoks ja Fix omaseid vuntse ja ei pööra imidzile minu arust ülepea tähelepanu), on ta ometi tõusnud rahva suureks lemmikuks. Ta esineb tuuril koos bändiga, eesmärgiks muuhulgas vabaneda alkoholismist. Filmis tuleb esitamisele stiililiselt väga erinevaid lugusid, näidatakse bändi kirevat elu nii laval kui lava taga. Kuigi filmis kõlav muusika ei kuulu minu lemmikute hulka, tundub esmapilgul paeluvat kirg ja pühendumus, millega Nohavica ja tema sõbrad oma teed käivad. Kuna juhus viib neid kokku Killing Joke`i liidri Jaz Colemaniga, sõidetakse näiteks loodusesse, et seal läbi viia rituaal, mille käigus Jaz oma pseudoshamanistlike viguritega neil katuse minema sõidutab. Täiskasvanud mehed istuvad niisiis ringis lõkke ääres, näod võõbatud ja mängivad pärismaalasi – see tundub omajagu veider ja naljakas.

Ei kujuta hästi ette, et näiteks Justamendist oleks võinud valmida selline film, nagu seda on “Kuradi aasta”. Filmi peategelased on sümpaatsed selle poolest, et kulgevad mööda eneseotsingute rada ja esitavad oma muusikat paueriga. Samas, muusika instrumentaalkeel ise palju avastamisrõõmu ei paku, keelebarjäär kaugendab mind neist lugudest veelgi. Niipalju kui ma aru sain, on see muusika “elu näinud ja tulest ja veest läbi käinud” meeste karm pihtimus. Samas, taoline paatos võib mõnel juhul ka teesklusena tunduda. Antud juhul nii öelda ei saa, selleks olen nende muusikaga veel liiga vähe kokku puutunud. Petr Zelenka on rezissöörina leidnud kahtlemata huvitavaid lahendusi. Tema filmikeel viitab teravale huumorisoonele ja vaheldusrikkusele. Jaz Colemani mängu toomine lisab filmile lisavürtsi, “liftimuusikuna” töötava muusiku portreteerimine on filmi kõige naljakam moment. Kinno minemiseks annab lisapõhjuse ka Petr Zelenka Tallinnasse saabumine.

“Kuradi aasta” avas kinos “Illusioon” PÖFFi Tartu programmi 30. novembril Tallinlastel on võimalik filmi ja Zelenkaga tutvust teha 2. dets. kell 19.30 kinos “Sõprus”.

 

Pöff teatab
Kõik viimased teated
Festivaliuudised
Üritused ja külalised
Kavamuudatused
Filmiuudis
Filmisoovitused
Filmiotsing
Märksõna
Riik
Rezhissöör
Kategooria

: Nähes filmitiitli juures keerlevat A tähte, pole tegu mitte tundmatu anomaalia, vaid animafilmiga!
Kuku Raadio Postimees Tele 2 Peugeot Eesti Kultuurkapital Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium Eesti Filmi Sihtasutus Tallinn Eesti Kontsert