FESTIVALIST FILMID AJAKAVA PÖFF TEATAB PILETIINFO OMA KAVA KONTAKT
PÖFF 2002 / Pöff teatab / Filmisoovitused

Välejalg jää ja lume maalt
29. november 2002

Pimedate Ööde Filmifestivali juurde kuuluvad lahutamatu osana Põhjamaade filmid. Sellesse ilmakaarde jääb ka Kanada, mille aladelt jõuab festivalile maailma esimene eskimofilm Atanarjuat. Tundub, et enam põhja poole pole võimalik - inuiidikeelse filmi tegevus toimub jää ja lume keskel, kus ainukeseks elatusallikaks on mereannid ja kaugustes kappavad põhjapõdrad.

Võib öelda, et Atanarjuat on puhas müüt - või veel täpsemalt, müütiline sõna, visualiseeritud pärimus. Ta on ajatu - puhastatud kõikvõimalikest viidetest mingisuguselegi ajamääratlusele, võib arvata, et Kauges (müütilises) PÕhjas elatakse praegugi täpselt samamoodi nagu tuhat aastat tagasi. Jäist külma võib peaaegu hambaga tajuda. Filmi aines on inuiitide mütoloogiast. Tegelased pärimusest, mis räägib Hea ja Kurja põlisest võitlusest inimliku rumaluse/tarkuse taustal. Hõimuühiskonna alused versus üksikisik; vägivald ja maagia; võimuahnus ja armastus; mõrv ja kättemaks. Teiste sõnadega - mis juhtub siis, kui enda huvid seada ettepoole pere ja kogukonna huvidest. Lugu räägitakse lihtsalt, muinasjutule omast jutustamisstiili järgides. Lisaks sisse põhjarahvaste igapäevaelu detaile - nagu kelgujalaste jäässe ajamine vee ja sülje abil, iglu ehitamine või lähipilt traditsioonilisest rusikavõitlusest. Lahutamatu boonusena arktilised jäämaastikud vaid neile laiuskraadidele omase valgusega. Atanarjuat müütilisus seisneb mitte ainult tema aineses, vaid ka selles ülimas lihtsuses, millega pärimus vaataja ette tuuakse. Filmitegijad ei ole kordagi tundnud vajadust mõne arvutitehnoloogilise ime või ka kõige lihtsama meliés'liku silmamoonduse järele. Piisab heast loost, näitlejatest ja digikaamerast. Ta on vastand Hollywoodi meelelahutustööstuse müütidele, mis püüavad üksteist üle trumbata tehnoloogiaimede ja üha välkkiireimate peadpööritavaimate kaadritega. Tehnikast üleküllastunud, ent sisutühjadele "tähesõdadele" seab Atanarjuat vastukaaluks puhta "jalad maa peal" jutustuse ajatu teema ja elulähedaste karakteritega.

Atanarjuat on ainuke film, mis on valminud algusest lõpuni inuiitide endi jõududega. Näitlejad, stsenarist ja rezhissöör on amatöörid, kuid Atanarjuat on üks neist filmidest, kus seda pole märgata. Kurioosne on see, et inuiitide filmi rahastas Kanada valitsus, mis on ka vastutav eskimode alade koloniseerimise ja sealsete hõimude allakäigu eest.

Filmi saamislugu sai alguse juba 15 aastat tagasi Paul Apak Angili ja Zacharias Kunuki ideena. Videokunstist huvitunud mehed jagasid omavahel ära, kes on rezhissöör ja kes stsenarist. Ainuke võõras jõud kogu linatöö valmimisprotsessis oli operaator - tunnustatud ameerika videokunstnik NOrman Cohn, kes on juba paarkümmend aastat elanud Iglooliki külas. Filmi valimimistsükkelgi polnud filmitööstusele omane: inuiidid tegid võttepäeva siis kui heaks arvasid. Kui midagi ei meeldinud, jäeti asi katki, räägib Cohn. Inuiitidel puudub lääne mõtlemisele omane hierahia mõiste - nende mõtlemine on pigem horisontaalne kui vertikaalne, seletab rezhissöör. Samasugune suhe on neil ka esivanematesse - pojad-tütred nimetatakse isade-emade järgi: inuiti maailmapildis kuuluvad esivanemad tulevikku, lapsed minevikku.

Atanarjuat on ainulaadne katse kadumakippuva rahvakillu poolt jäädvustada üks oma legendidest filmiajalukku. Kummardus kaduvale rahvale, nende kultuuripärandile ja mõneti ka aegade hämarusse kadumakippuvale rahvapärimusele üldse.

Film linastub 30. nov kell 21 Kosmose väikeses saalis, 2. dets. kell 20.30 Sadamateatris ja 7. dets. kell 21 Kosmose suures saalis.

Tõnu Karjatse

 

Pöff teatab
Kõik viimased teated
Festivaliuudised
Üritused ja külalised
Kavamuudatused
Filmiuudis
Filmisoovitused
Filmiotsing
Märksõna
Riik
Rezhissöör
Kategooria

: Nähes filmitiitli juures keerlevat A tähte, pole tegu mitte tundmatu anomaalia, vaid animafilmiga!
Kuku Raadio Postimees Tele 2 Peugeot Eesti Kultuurkapital Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium Eesti Filmi Sihtasutus Tallinn Eesti Kontsert