FESTIVALIST FILMID AJAKAVA PÖFF TEATAB PILETIINFO OMA KAVA KONTAKT
PÖFF 2002 / Pöff teatab / Filmisoovitused

Lilja 4-ever - unistus paremast maailmast
27. november 2002

Vabadusaadet kandev “Nimed Marmortahvlil” on valminud valel ajal - ühelt poolt liiga hilja, teisalt aga vara. Kodumaisel kinotööstusel on jäänud tegemata film “Lilja-4-ever”, mille Eesti esilinastus toimus 26 nov Nukuteatris, Just-filmi festivali raames.

Rootsi rezhissöör Lukas Moodysson on linale toonud selle, mille keskel me iga päev oleme, tahame seda või mitte - kodutud lapsed, seksiäri, narkomaania, provintsielu nure argipäev - ühisnimetajaks võiks siin olla Hoolimatus - ja seda nii poliitikute kui lihtinimeste tasandil. Kas Lukas Moodysson oskas näha pürgikasti lendavate koidulate kaadri kujundlikkust ja tähendust identiteedikriisis ja nõukogude aja taaga all kannatavale väikeriigile? Ja kui tõesti, oli see julge samm välismaalase poolt lahti mõtestada kaasaegse EEsti sotsiaalset olukorda. Ehkki ekraanilugu käsitleb eelkõige lapsprostitutsiooni üldisemas plaanis - on ju samad problemid ka Lätil, Leedul , Poolal, Venemaal, surub ta eesti vaataja näoga porri. Filmi pealkirigi "Lilja 4-ever" - pooleldi vene, pooleldi ladina tähtedega osutab kahetisele olekule, jagatusele ida ja lääne vahel: nimi siit, kodumaalt, "4-ever" (igavik) sealt. Sarnaseid kritseldusi ja oma nimede igavikustamisi on täis pea kõik pargipingid, sarnaseid kõurikuid on näha iga päev majade ümber tolknemas. KÕik see, mida me ekraanil näeme, toimub iga päev meie enda vaikival heakskiidul - kel jätkuks julgust astuda vahele naist/tüdrukut peksvale/vägistavale pätile? Kellel südant pakkuda ulualust trepikojas magavale narkkarile? - Miks on me linnad endiselt hallid? MIks on provintsis elu lootusetu? MIks lähevad noored vene tüdrukud end tänavale müüma? MIks jätavad vanemad oma lapsi? MIks on paljudele siiani ainuke lootus riigist välja saada? Ja miks pagana pärast on neid küsimusi nii palju? Oleks vale arvata, et Moodysson tundis eesti elu sedavõrd hästi, pigem tabas ta oma lugu otsides midagi valusat, mis peegeldub vastu igast tühjast korterelamust Paldiskis ja ka haigutavast tareaknast kusagil olematuks kahanenud maakülas. Vastu tulles nõrganärvilisle vaatajale ja filmilevitaja nõudmistele näidatakse filmis elu tavaliselt ilusamana kui ta tegelikult on, nii ka siin. Puuduvad räiged kaadrid vägistamistest, peksmistest, inimese muutumisest lihaks. See on vaid aimata. Samamoodi on aimata see, mis toimub tegelikult, turvaliste toaseinte taga. Kuivõrd lokkab EEstis enesemüümine, kuivõrd toimetatakse üle piiri narkootikume, noori tüdrukuid, kuivõrd tühjenevad asulad tööpuuduse ja poliitikute mõtlematuse tõttu. Moodysson tõestas, et selleks pole vaja politseikroonikaid, et inimest mõtlema panna. Politseisaated on mõeldud vaid närvikõdiks vanainimestele, kes saavad neist vaid enam hirmutatud ja muserdatud. PÕhjamaades algatas Lilja 4-ever lapsprostitutsioonivastase kampaania, mida võib ta põhjustada siin? - ei midagi? Kui portree ei meeldi, paneme ta pööningule? (Kahju vaid, et kõike peab kampaania korras läbi viima - ja seda ka seal, heaoluühiskonnas).

Lukas Moodyssoni Lilja-4-Ever tuleb PÖFF-i raames esitlusele esmaspäeval, 2. dets, kell 18.00.
Filmi esitlusel kohal ka rezhissöör Lukas Moodysson.

 

Pöff teatab
Kõik viimased teated
Festivaliuudised
Üritused ja külalised
Kavamuudatused
Filmiuudis
Filmisoovitused
Filmiotsing
Märksõna
Riik
Rezhissöör
Kategooria

: Nähes filmitiitli juures keerlevat A tähte, pole tegu mitte tundmatu anomaalia, vaid animafilmiga!
Kuku Raadio Postimees Tele 2 Peugeot Eesti Kultuurkapital Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium Eesti Filmi Sihtasutus Tallinn Eesti Kontsert